Thuispagina | Rijksarchieven | Contact
Het Rijksarchief in België
Thuispagina
Wie zijn we?
Centrale directie
Nationale coördinatiediensten
Archiefbewaarplaatsen
Wat doen we voor u?
Wat bewaren we voor u?
Advies over archiefbeheer
Vrijwilligers
Hoe informatie vinden ?
Onderzoek
Activiteiten
Nieuwtjes
Onze zoekrobots
Zoeken in Archieven
Databanken
Zoeken in Bibliotheken
Zoeken naar personen
Digitale archieven
Bookmarks

Openingsuren
Bezoekersreglement
Wat kan u bij ons kopen?
Reproducties
Publicaties
Nieuwsbrief
FAQ / Help
Vacatures
Sitemap

© 2010 Rijksarchief in België. Alle rechten voorbehouden.


Federaal Wetenschapsbeleid     Belgium
Thuispagina arrow Nieuwtjes arrow Archives nieuwtjes arrow Archief en Democratie: de eerste virtuele tentoonstelling van het Rijksarchief
NL | FR | DE | EN
Archief en Democratie: de eerste virtuele tentoonstelling van het Rijksarchief Afdrukken E-mail

De studiedag in de Senaat op 25 november 2009

Zo’n 200 belangstellenden nestelden zich op 25 november in het rode pluche van de Senaat, om deel te nemen aan de studiedag ‘Archief en Democratie’ en de lancering van de gelijknamige website mee te maken.
Het was Sabine Laruelle, minister van Wetenschapsbeleid, die met een druk op de knop de website ‘lanceerde’, waarna Geertrui Elaut, commissaris van de expo, een virtuele rondleiding gaf.

Vervolgens kwamen sprekers uit archiefwereld, politiek, onderwijs, universiteit e.a. het belang van archieven voor een democratie centraal stellen.

De publicatie van de acta van deze studiedag wordt verwacht tegen mei 2010. Reeds ontvangen bijdragen zijn hier raadpleegbaar.

Een fotoreportage, gemaakt door de fotograaf van de Senaat, is te zien op http://www.senate.be/www/?MIval=/index_senate&LANG=nl


De virtuele tentoonstelling ‘Archief en Democratie’

Een degelijk archiefbeleid is een conditio sine qua non voor een moderne democratie. Archieven zijn geen “oud papier”, maar hebben een reële maatschappelijke functie.

Met het tentoonstellingsproject “Archief en Democratie” wil het Rijksarchief het onderwijs, maar ook het brede publiek sensibiliseren voor deze boodschap en aantonen dat:

  • openheid en toegankelijkheid van overheidsdocumenten een democratische doelstelling is.
  • voor de controle op het democratisch functioneren van de rechtstaat (door de burger, door onderzoekers) authentieke sporen/bewijsstukken nodig zijn.
  • een goed archiefbeheer noodzakelijk is: een overheid moet archiefwezen zo organiseren dat archiefdiensten, met respect voor de rechten van de staat en van de burger, hun taak van behoeders van het geheugen van de samenleving naar behoren kunnen vervullen


Volgende thema’s komen aan bod:

  • Wat is archief?
  • Waarom deze sporen uit het verleden bewaren?
  • Archief ≠ ‘ver-van-mijn-bed-show’
  • Archief en Oorlog
  • Archief en Dictatuur
  • Archief en Mensenrechten
  • Archief en Rampen
  • enz.


Doelpubliek


Bestemd voor elke geïnteresseerde, maar in het bijzonder voor leerlingen van de derde graad van het secundair onderwijs.
Archieven zijn immers het geheugen van de toekomst, en bewustwording hiervan begint in het onderwijs. De virtuele tentoonstelling  is een eerste stap om de educatieve missie van het Rijksarchief opnieuw op te nemen; leerkrachten kunnen zich inloggen om extra info, lesopdrachten, lessuggesties enz. op te roepen.

Kijk op www.archief-democratie.be

'Archief en Democratie' is ook de titel van een bibliografische inleiding, die hier kan worden gedownload.

Laatst geupdate ( Thursday 07 January 2010 )
 
[ terug ]